Domain Nedir ?

domain-nedir

Domain ( Alan Adı ) Nedir ?

Alan adı (domain), bir web sitesinin İnternet’teki adı ve adresidir. Bu adres olmadan bir İnternet kullanıcısı web sitesine sadece IP adresiyle ulaşabilir. Örneğin şu anda gezmekte olduğunuz sitenin alan adı wikipedia.org tur. Alan adları IP adresi denilen, bilgisayarların (sunucuların/serverların) birbirini tanımasını sağlayan numara sisteminin daha basitleştirilmiş ve akılda kalması için kelimelerle ifade edilmiş halidir.

Örneğin trpedia.com alan adı adres barına yazıldığında tarayıcı bu alan adını önce IP adresine çevirir, daha sonra kullanıcıyı bu IP adresine sahip bilgisayara yönlendirir. Dolayısıyla web sitesinin ziyaret edilebilmesi için kullanıcıların IP adresini bilemeyecekleri göz önünde bulundurulmalı ve siteye daha kolay ve akılda kalıcı bir alan adı alınmalıdır. Alan adı almak için bir İnternet servis sağlayıcısına gidilebilir veya web hosting (barındırma) firmasından müşteri için bir alan adı kaydetmesi istenebilir.

Aslında Alan adı satın aldığınız değil kiraladığınız bir hizmettir, bu yüzden dir ki en fazla 10 yıl olmak üzere alan adınızın süresini yenilemelisiniz, normal olarak en az bir yıl olarak kayıt edilen alan adları, 10 yıla kadar tescil edilebilir

uzantılar şu şekildedir.

com : Ticari kuruluşlar için
net : Çalışma alanı internet olan kuruluşlar için
org : Dernekler, Organizasyonlar için
gov : Devlet kuruluşları için
edu : Eğitim kuruluşları için
mil : Askeri kuruluşlar için
ac : Akademik kuruluşlar (Bazı ülkelerde karşılığı .edu dur)
tv : Tv kanalları için oluşturulmuş uzantılardır.
tr : uzantılı domainler “Türkiye Cumhuriyeti” anlamında ” Turkish Republic” kelimesinin kısaltmasıdır

.com

.com alan adı uzantısı en üst seviye uzantılardandır ve VeriSign Inc. tarafından yönetilmektedirler. Kişisel ve kurumsal başvurunun yapılabildiği ve “ilk gelen alır” , “alan adı-kuruluş ilişkisi aranmaz” ilkeleri ile tahsis yapılan bir alan adıdır. Alan adının tahsisi için belge istenmemektedir

.net

.NET alan adı uzantısı en üst seviye uzantıdır ve VeriSign Inc. tarafından yönetilmektedirler. Kişisel ve kurumsal başvurunun yapılabildiği ve “ilk gelen alır” , “alan adı-kuruluş ilişkisi aranmaz” ilkeleri ile tahsis yapılan bir alan adıdır. Alan adının tahsisi için belge istenmemektedir.

.ORG

“org” alan adı uzantısı üst seviye uzantılardır ve 2003 yılından bu yana PIR (Public Interest Registry) tarafından yönetilmektedirler.Kişisel ve kurumsal başvurunun yapılabildiği ve “ilk gelen alır” , “alan adı-kuruluş ilişkisi aranmaz” ilkeleri ile tahsis yapılan bir alan adıdır. Greyfart sisteminde online kayıt edilmektedir.Tüm yönetim işlemleri greyfart sisteminde online olarak yapılabilmektedir.

domain name: Türkçe’ye alan adı olarak çevrilen domain name

domain registration: Domain kayıt işlemi. Bazen domain satın alma

domain registries: Her bir domain uzantısını yöneten firma ya da kişileri belirtmek için kullanılan ifade

domain registrars: Domain registries’ler ile anlaşmaları olan aracı domain kayıt firmaları. Herhangi bir domaini kayıt etmek için bu firmalardan biri ile çalışırız

registration fee (reg fee): Domain kayıt ücreti anlamına gelen bu ifade genellikle domain değerlemesi (appraisals) yapılırken domainin herhangi bir değeri olmadığını belirtmek için kullanılır (yani ederi sadece kayıt ücreti denmek istenir). Ayrıca bu ifade kullanılırken en çok yapılan hata reg fee yerine reg free denilmesidir.

domain transfer: Domain transferi, bir domainin kayıtlı olduğu firmadan başka bir registrar firmaya aktarılması demektir. Registrar firmalar yukarıda da bahsettiğim gibi aracı firmalardır; bu yüzden sahip olduğumuz domaini istediğimiz firmada tutma hakkı bize aittir. Örnek olarak domainom.com domaini şuan moniker.com firmasında bulunmaktadır ve bu domaini istediğim zaman (transferin yasak olduğu süreçler hariç) başka bir firmaya taşıyabilirim.

whois: Bir domainin kime ait olduğunu gösteren sorgulamaya whois sorgulaması denir.

Başa dön tuşu